Rumová degustace – Grill Pub Olomouc

16. 9. 2018

Rumová degustace – Grill Pub Olomouc

0 Comments

Letos v únoru jsme se zúčastnili rumové degustace v Grill Pub Olomouc. Poukazy na tuto akci jsme dostali na Vánoce a celé dva měsíce jsme se na ni těšili. Rumy jsou prostě IN a všichni je chtějí chutnat. 🙂 Navíc se celá degustace konala v Grill Pub Olomouc. Tento podnik známe a moc dobře víme, že zde umí vařit, tudíž jsme doufali, že raut bude stát za to! 🙂

Celou řízenou degustaci vedl pan René Stankuš ze společnosti Ultra Premium Brands. Připravil si pro Vás celkem osm druhů rumů a k tomu prezentaci s výkladem o historii a výrobě tohoto zajímavého pití.

  • Beach House Rum Spiced
  • Rum Pyrat
  • Don Papa
  • Arcane Extraroma
  • Apleton Estate 12 Y.O. rare blend
  • Ron Cartavio XQ 18 Y.O.
  • Diplomatico Rum Reserva Exclusiva 12 Y.O.
  • Zacapa Centenario 23 Y.O.

Hned na úvod jsme se dozvěděli, že rum musí mít minimálně 40% (Nebylo to nějakých 37, něco nebo 39, něco?) alkoholu. A proto například mnou tolik oblíbené Legendário Elixír vlastně není rum ale rumový likér. Tedy moje představy o tom co je a není rum byli rozprášeny hned na úvod.

Po úvodní přednášce jem si teda říkal ok, tak oblíbené Legendário není rum… Nevadí, pořád si ještě občas dám v Česku oblíbenou 23letou Zacapu. Zde jsem ovšem brzy také zjistili, že není všechno jak se zdá… Zacapa je vyráběna metodou solera. Při této metodě výroby jsou postupně míseny starší rumy s mladšími. Myslel jsem si tedy, že piji 23 letý rum, ale ve skutečnosti jde o směs rumů starých 6 až 23 let.


Systém Solera je několikaletý proces zrání rumu. Solerou by se dal označit soubor sudů, které byly použity při výrobě rumu. Prakticky se jedná o vrstvení sudů na sebe, kdy nejspodnější řadu tvoří nejstarší rum a horní řadu rum nejmladší. Sudy jsou přidávány postupně a nejčastěji s odstupem jednoho roku. Věk na etiketě rumu stařený systémem solera, je nejčastěji označením nejstaršího věku rumu z výsledného blendingu. Například rum Zacapa Centenario 23 Aňos je blendovaný rum mezi šesti a dvaceti tří lety. Průměrný věk tohoto rumu je však odhadován na věk deseti let.

www.toprumy.cz

Po degustaci prvních třech rumů byl čas na občerstvení, které připravil šéfkuchař Zdeněk Svoboda z Grill Pub Olomouc. Servírky začaly nosit tácy do vedlejší místnosti a my jen netrpělivě čekali, co nás čeká. Říkali jsme si, ok, tak nějaké malé tapas, možná nějaké masíčko, pečivo a šmitec, studená jídla, jako sýry, sálámy a zelenina. Ovšem když jsme vešli dovnitř, zůstali jsme s otevřenou pusou hledět na to, co nás tam čekalo… Ráj? Rychle pro talířek! 😀

Čím vůbec začít. Čekalo nás tam tolik výborného jídla, že to ani nejde popsat. Hned na začátku byly výborné mini burgery, následně tataráček, smažené řízky, roastbeef, paštika s brusinkami, saláty, losos, grilovaný kozí sýr a mnohem více. Na konci stolu byl koutek, kde si pan šéfkuchař Svoboda jel pro inspiraci až do daleké Asie – Krevetky, curry, salátek – mňam! Vše bylo naprosto famózně sevírováno a nazdobeno.

 Během degustace nám taky byla vysvětlena správná metoda degustace rumu – pravá nosní dírka, levá, nádech, lupnout to a výdech! 😀 Každý rum byl podáván s vlastním výkladem a také něčím, co se k němu hodí – čokoláda, banán, švestky, pomeranč… Vše bylo zvoleno tak, aby chuť daného rumu byla vyvážená.

Byl to skvělý večer. Rumy byly výborné, mimochodem mým favoritem se stal Ron Cartavio XQ 18 Y.O, všem doporučuji vyzkoušet. Sestřin favorit se stal holčičí Don Papa. 😀 Všemu dalo korunu výborné občerstvení. Těším se na další akce v Grill Pub Olomouc. A taky děkuji za výborný dárek k Vánocům.Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.